moim zainteresowaniom. Nie chciałam być pielęgniarką, bo wiem jak ciężki to zawód. Protetyka też nie była moją miłością, mogłabym nawet powiedzieć, że miałam jej trochę dość. Nie uciekłam jednak daleko od tematów związanych z zębami, bo moim wyborem była stomatologia. Bardzo podobały mi się studia, a w mojej wsi ludzie cieszyli się, że w końcu na miejscu będzie dentysta. Nie wiedziałam, jeszcze jak potoczy się moje życie, ale studia podobały mi się bardzo. Byłam zadowolona z tego wyboru do tego stopnia, że wkręciłam się na sześciomiesięczny staż zagraniczny. To był cudowny czas, bardzo dużo się dowiedziałam i nauczyłam od światowej sławy specjalistów.
Kierunek stomatologia nie był łatwy, ale moja chęć zostania dentystą była większa i z ogromnym zacięciem pokonywałam wszelkie trudności.
Dzisiaj pracuję w mojej rodzinnej miejscowości, mam swój gabinet i pełnię dyżury jako dentysta w pobliskiej szkole.
Protetyka nie opuściła mnie jednak na zawsze, bo poznałam mojego męża, który jest protetykiem.
Przeprowadzanie leczenia kanałowego
Usługa leczenia kanałowego zębów jest jedną z wielu usług oferowanych przez gabinety stomatologiczne specjalizujące się w leczeniu i profilaktyce zębów oraz jamy ustnej. Leczenie kanałowe należy do jednej z dziedzin stomatologii, którą jest stomatologia zachowawcza. Leczenie kanałowe zębów jest znane także pod inną, bardziej fachową nazwą endodoncji. Sam zabieg leczenia kanałowego ma na celu wyleczenie nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba powstałych najczęściej na skutek próchnicy. Leczenie endodontyczne polega na usunięciu chorobowo zmienionych tkanek miazgi z komory i kanałów zęba, zdezynfekowaniu tych przestrzeni oraz wypełnieniu ich specjalnym materiałem. W leczeniu kanałowym często korzysta się z pomocy mikroskopu, dzięki któremu można precyzyjniej wyczyścić oraz wypełnić kanały zęba. Sam zabieg z pewnością nie należy do zbyt przyjemnych, dlatego warto odbywać regularne wizyty kontrolne u dentysty, a także stosować odpowiednią profilaktykę. Zdarza się, że leczenie kanałowe jest jedyną metodą uratowania zaatakowanego przez próchnicę zęba.
Narzędzia stosowane w stomatologii
Współcześnie istnieje wiele gabinetów stomatologicznych, niemal w każdym mieście i miasteczku możemy znaleźć specjalistów świadczących usługi stomatologiczne, ponieważ jest na to zapotrzebowanie. Większość gabinetów stomatologicznych są to prywatne gabinety, które posiadają odpowiedni sprzęt i wyposażenie. Żeby być w stanie świadczyć usługi dentystyczne na wysokim poziomie, potrzebne są odpowiednie narzędzia stomatologiczne, które służą zarówno do diagnozowania, jak i do leczenia oraz wykonywania zabiegów stomatologicznych. Każdy gabinet posiada specjalny fotel dentystyczny, który można odpowiednio regulować. Często gabinety są również wyposażone w sprzęt RTG. Niezbędnym sprzętem w gabinetach są różnego rodzaju wiertła, lusterka dentystyczne czy lampy wybielające. Gabinet stomatologiczny musi być wyposażony w odpowiedni sprzęt oraz narzędzia, dzięki którym możliwe jest wykonywanie określonych zabiegów. Stomatologowie muszą także odpowiednio dbać o narzędzia i ich sterylność podczas wykonywania zabiegów.